PRACA W NORWEGII: Najwyższe zarobki spośród wszystkich krajów europejskich.

Wielu Polaków decyduje się podjąć pracę w Norwegii, ze względu na to, iż można tam zarobić nawet dwa razy więcej niż w pozostałych krajach europejskich. Przeciętna godzinna stawka wynosi około 120 koron, co daje równowartość 16 Euro. Największą szansę na znalezienie pracy  mają osoby wykwalifikowane tj: spawacze, monterzy konstrukcji stalowych, pracownicy stoczni i branży metalurgicznej. Osoby niewykwalifikowane mogą napotkać spore problemy ze znalezieniem pracy, bowiem inaczej niż w Wielkiej Brytanii, nie ma tam tylu agencji zatrudnienia, za pośrednictwem których można znaleźć odpowiednie zajęcie. Osoba chcąca podjąć pracę w Norwegii, nie może skupić się tylko i wyłącznie na polonijnych portalach lub ogłoszeniach na terenie kraju. Większość pracodawców norweskich zleca poszukiwanie pracowników polskim agencjom pośrednictwa pracy, uznając, iż lepiej zweryfikują doświadczenie i umiejętności poszczególnych kandydatów.

Dla wielu Polaków główną przeszkodą w podjęciu pracy w Norwegii jest nieznajomość języka norweskiego. Stanowi on dla większości barierę nie do przeskoczenia. Natomiast osoby ze znajomością języka angielskiego mają już spore szanse w znalezieniu pracy. Poszukiwania należy skierować w kierunku branży hotelarskiej. Najwięcej ofert można znaleźć w renomowanych sieciach hoteli takich jak: Scandic czy Thon Hotels. Dla Polaków, którzy nie znają angielskiego, też znajdą się oferty pracy. Można spróbować swoich sił w przetwórniach ryb lub w sieciach Fast food typu McDonald’s i Burger King.

Poszukujący pracy Polacy znajdą ją również w branży logistycznej. Producenci i hurtownicy z sektora spożywczego poszukują operatorów wózków widłowych i magazynierów.  Pracę można znaleźć również w licznych ośrodkach logistycznych, znajdujących się blisko największych portów przemysłowych w Norwegii. Przy rozładowywaniu towaru z kontenerów i ciężarówek zarabiają około 130-140 koron za godzinę. W innych sektorach zarobki są również wysokie, natomiast należy pamiętać, że życie w tym kraju nie należy do najtańszych. Norwegia to jeden z najdroższych krajów świata. Każdy dzień przestoju w pracy, wiąże się ze sporymi ubytkami w portfelu. Średnio miesięczny koszt wyżywienia wynosi 4-5 tys koron. Na posiłki w trakcie pracy na koszt pracodawcy mogą liczyć tylko polscy specjaliści będący na kontraktach w dużych firmach.