W Norwegii brakuje wykwalifikowanych pracowników.

Pomimo otwarcia kolejnych europejskich  rynków pracy dla Polaków, norweski rynek jest najbardziej atrakcyjny w całej Europie. Co przyczyniło się do tego, iż obywatele Polski tak chętnie wybierają  właśnie ten kraj, pomimo istniejącej bariery językowe?  Okazuje się, że to wysokie zarobki przyciągają tak duża liczbę naszych pracowników. Najczęściej Polacy wybierają takie miasta jak: Oslo, Bergen, Narvik czy Trondheim.

Według ekonomistów Norwegia najmniej odczuwa skutki ekonomicznego kryzysu, i jest nadal w czołówce najbogatszych krajów europejskich. Stopa bezrobocia jest niska, natomiast znajduje się w pierwszej piątce krajów cierpiących na brak wykwalifikowanych pracowników.

Jak podaje Urząd Imigracyjny, pomimo wszelkich starań w pozyskaniu nowych specjalistów  poprzez reklamę własnego kraju, odzew nie jest wystarczający, ze względu na słabą znajomość miejscowego rynku pracy. Problemem może okazać się wymóg znajomości języka angielskiego, który to jeszcze nie dawno nie był podstawowym warunkiem uzyskania pracy w tym kraju. Co prawda  znajomość języka norweskiego nie jest obligatoryjna, ale łatwiej jest uzyskać dobrą pracę znając jego podstawy. Coraz częściej pracodawcy z Norwegii wymagają od nowych pracowników kilkuletniego doświadczenia. Doświadczenie to najbardziej przyda się poszukującym pracy mechanikom oraz osobom pracującym w branży budowlanej.

Agencje rekrutujące w Norwegii poszukują głównie stoczniowców, elektryków, spawaczy, ale inżynierów, pielęgniarki i informatyków.  Pracodawcy norwescy są w stanie zapłacić konkurencyjne wynagrodzenie, można liczyć również na pomoc w zakwaterowaniu. Jeżeli pracownik wyrobi sobie nadgodziny, może liczyć się z bardzo restrykcyjnym potraktowaniem ich. Za pierwsze dwie godz pracodawca zapłaci o połowę więcej, natomiast za każdą następną pracodawca musi zapłacić aż 100 % więcej.

Polacy są bardzo cenionymi pracownikami. Norwegowie  cenią nas przede wszystkim za sumienność oraz fachowość. My również cenimy sobie norweskich pracodawców. Uczciwość i wysokie standardy są najczęściej wymieniane przez naszych obywateli.  Każdy legalnie pracujący emigrant, może po upływie 5 lat pracy ubiegać się o częściową emeryturę, która wynosi około 2,5 tys zł.